Poradna

Videoporadna

Výběr tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla v detailu

Dotazy k fotovoltaice

Dotace

Videoporadna

Najdete nás také na YouTube, kde se vám snažíme poradit a upozorňujeme, na co si dát při výběru pozor.
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video
Přehrát video

Nejčastější dotazy k tepelným čerpadlům

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky na které se nás ptáte a ktéré vás nejvíce zajímají.

Je to jednoduché a zvládnete to orientačně sami. Potřebujete znát jen 2 věci:

1. tepelnou ztrátu objektu (ta se udává v kW)
2. energetický štítek tepelného čerpadla

Tepelnou ztrátu domu znát nemusíte, ale energetický štítek, který má každé tepelné čerpadlo, chtějte vidět vždy! Ten nám říká, jaká tepelná ztráta domu je vhodná pro dané tepelné čerpadlo. Například mám tepelnou ztrátu domu 10 kW. Tak hledám tepelné čerpadlo, které má na energetickém štítku také 10 kW. Mohu dát i silnější, např. 13 kW, ale to je většinou dražší, takže se to nevyplatí. A mohu dát i slabší, např. 7 kW, ale pak počítám s tím, že nedostatečný výkon tepelného čerpadla musím ve větších mrazech nahradit jiným zdrojem (tzv. bivalentním zdrojem nebo bivalencí) a pak je zase dražší provoz. Pokud můžeme doporučit, tak sami nic nevybírejte. Nechte to na lidech, kteří se v dané problematice denně pohybují, mají spoustu znalostí, řadu zkušeností a mnoho začátečnických chyb již udělali a poučili se z nich.

Určitě je třeba zmínit, že záleží na momentálních cenách za energie. Oproti elektrokotli je tepelné čerpadlo přibližně 3,5x úspornější. V případě plynového kotle se úspora pohybuje kolem 50 %. Úspora oproti kotli na tuhá paliva je minimální, výhodou je, že topíte bez fyzické námahy a máte doma čisté řešení.

Životnost tepelného čerpadla je dána velkým množstvím faktorů. Zejména je důležité, od jakého výrobce jste si tepelné čerpadlo zvolili. Jak známo, když dva dělají totéž, není to totéž. My volíme špičku na trhu – Mitsubishi. Můžete si být jisti, že když Japonci z Mitsubishi na něco dají svoje logo v podobě tří diamantů, tak to není žádný šmejd. Vsaďte si na to, že to je absolutní špička. Co nejvyšší kvalitu a životnost strojů Mitsubishi zaručují stovky inženýrů, kteří denně pracují na tom, aby k vám domů přišlo skutečně to nejlepší.

Také je důležitá dostupnost náhradních dílů. Pokud se cokoliv rozbije, tak to opravíme. Problém bude, když už nepůjde sehnat náhradní díl. Slušní výrobci jako Mitsubishi garantují dostupnost náhradních dílů minimálně 10 let od ukončení výroby.

Životnost také ovlivňuje správný návrh a provoz tepelného čerpadla a vhodně nastavená regulace. Doporučujeme také provádět servis. Pravidelnými servisními kontrolami se dá odhalit mnoho nežádoucích stavů. Předpokládaná životnost je alespoň 20 let.

Ano, tepelné čerpadlo se hodí i do starého domu. Je ale třeba přesně zjistit tepelnou ztrátu domu a vybrat správný výkon TČ. Než se rozhodnete tepelné čerpadlo umístit do starého domu, doporučujeme zjistit reálnou spotřebu tepla (např. podle vyúčtování za energie v předešlých topných sezónách) a v případě, že je dům energeticky velmi náročný, doporučujeme jej ideálně nejdřív zateplit.

Spolehlivost je dána kvalitou vlastního zařízení tepelného čerpadla i odborným návrhem, montáží, nastavením a vlastním provozem. Volbou tepelného čerpadla Mitsubishi si můžete být jisti tou nejvyšší kvalitou. Odborný návrh i montáž je pak v našich rukou, kdy s nejvyšší pečlivostí klademe důraz i na drobné detaily, aby zákazník dostal maximální kvalitu v uceleném celku.

Ovšem i dobře namontovanému zařízení hrozí nebezpečí v podobě lidského faktoru. Může tak dojít ke špatnému nastavení či nevhodnému provozu. Za tímto účelem jsou vhodné servisní kontroly, které mají za cíl mimo jiné odhalit nevhodný provoz a nastavení. Dodržením výše uvedeného je pak dlouholetý provoz bez problémů.

Na tepelná čerpadla Mitsubishi držíme záruku 5 let, jakožto i na ostatní zařízení a montáž. Záruka je podmíněna dvěma servisními prohlídkami. A to z důvodu, že i dobře namontované zařízení má hrozbu v podobě lidského faktoru. Může dojít ke špatnému nastavení či nevhodnému provozu. Za tímto účelem jsou vhodné servisní kontroly, které mají za cíl mimo jiné odhalit nevhodný provoz a nastavení nebo další chyby, které může člověk omylem či neznalostí způsobit.

Pozor na různé reklamní taháky typu “záruka 10 let” nebo “záruka 7 let”. Většinou jde o pěkný nápis, za kterým se schovává něco jiného, než si člověk představí. Například záruka 10 let je jen na kompresor, což je jen jedna část venkovní jednotky. Nebo záruka 7 let na tepelné čerpadlo, což je ale jen a pouze venkovní jednotka a na zbytek jsou jen 2 roky. My nijak neklameme a poskytujeme 5 let na kompletní zařízení – venkovní jednotka + vnitřní jednotka + související materiál i práce.

Doporučujeme servisní kontrolu, při které uděláme jak kontrolu úniku chladiva, tak i další úkony k zajištění správné funkce tepelného čerpadla. Tato servisní kontrola stojí 2 600 Kč komplet i s dopravou. Máme zkušené vlastní revizní techniky.

Dle předpisů je provozovatel zařízení, obsahující více než 2,39 kg chladiva R-410a, povinen provádět roční kontrolu úniku chladiva, kterou může dělat kvalifikovaná osoba. Většina zařízení Mitsubishi do této kategorie patří. Máme zkušené vlastní revizní techniky, kteří vám kontrolu provedou.

O čerpadlech v detailu

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky na které se nás ptáte a ktéré vás nejvíce zajímají.

Jakýkoliv zdroj tepla i tepelné čerpadlo do novostavby je nejlepší řešit již v projektu. Bohužel naše zkušenosti z praxe říkají, že projektanti nedostatečně sledují vývoj na trhu. To, co projektovali před 20 či 10 lety, dělají stále. Z toho důvody si myslíme, že je vhodnější nechat projektanta udělat hrubý návrh a poté konzultovat a doladit s firmou, která se tepelným čerpadlům věnuje naplno. My vám v této fázi rádi poskytneme naše cenné zkušenosti a rady a navrhneme řešení na míru vám i vašemu domu. Nejen, co se týče tepelného čerpadla, ale i otopné soustavy – tedy kompletního topného systému.

Energetický štítek je z technických parametrů nejdůležitější věc, kterou byste měli o tepelném čerpadle znát. Jako u lednice v obchodě, je to první věc, kterou máte vidět. Pokud tomu tak není, tak se nebojte se na energetický štítek zeptat, prodejce má povinnost vám jej poskytnout. Pokud tak neudělá, což se běžně děje a ukazuje to na neserióznost prodejce, bez váhání se obraťte na jiného dodavatele.

Energetický štítek tep. čerpadla říká, jaká tepelná ztráta domu je vhodná pro dané tepelné čerpadlo. Například mám tepelnou ztrátu domu 10 kW. Tak hledám tepelné čerpadlo, které má na energetickém štítku také 10 kW. Mohu dát i silnější, např. 13 kW, ale to je většinou dražší, takže se nevyplatí. Mohu dát i slabší, např. 7 kW, ale pak počítám s tím, že nedostatečný výkon tepelného čerpadla musím ve větších mrazech nahradit jiným zdrojem (tzv. bivalentním zdrojem neboli bivalencí) a provoz se zdražuje.

Téměř každý prodejce se chlubí energetickou třídou A++ (od října 2019 A+++). To je však jen poloviční informace, kterou prodejci zneužívají ke klamání zákazníků. Hodnota A+++ se vždy vztahuje k tepelné ztrátě domu, na který je čerpadlo nasazeno a tato hodnota je na energetickém štítku uvedena.

Například čerpadlo viz energetický štítek níže má A++, když je nasazeno na dům s tepelnou ztrátou max. 13 kW (14 kW pro dům s podlahovým topením). Mnozí klidně dají stejné tep. čerpadlo na dům se ztrátou 17 kW. Pak to ale určitě nebude A++! Proto vždy chtějte vidět energetický štítek. Nemusíte být odborníky, abyste zvládli porovnat 2 čísla – tepelnou ztrátu domu a výkon na energetickém štítku. Ideální je, když se budou čísla rovnat.

Výběr tepelného čerpadla se odvíjí od tepelné ztráty domu nebo objektu – tuto hodnotu počítá projektant. U novostavby je vždy známá a tím je to snadné. U staršího domu většinou tepelná ztráta známá není a nechat si ji vypočítat stojí tisíce korun. Velice dobře však funguje i návrh podle minulé spotřeby – ať už uhlí, dřeva, plynu či elektřiny. Pokud nám tedy řeknete, čím topíte a kolik za rok protopíte, snadno a velice přesně zjistíme tepelnou ztrátu a připravíme vám řešení vytápění vhodným tepelným čerpadlem.

Určitě. Starší domy mají sice větší tepelnou ztrátu, ale to je ve finále dobře. Když ze 100 000 Kč ušetříte ročně polovinu, tak to je 50 000 Kč. Zatímco když z 20 000 Kč ušetříte polovinu, tak to je jen 10 000 Kč. Je třeba jen navrhnout vhodný zdroj a s tím se na nás můžete spolehnout.

Topný faktor (označován jako COP) je základní specifikací tepelného čerpadla. Je to poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií. Čím vyšší topný faktor, tím lépe a tím levnější bude provoz. Například když má tepelné čerpadlo výkon 3 kW tepla a k tomu spotřebuje jen 1 kW elektřiny, tak topný faktor je 3. Elektrokotel má topný faktor 1, protože aby udělal 1 kW tepla, tak spotřebuje 1 kW elektřiny. Topný faktor se u tepelného čerpadla mění podle podmínek, ve kterých pracuje. Zejména venkovní teplota, teplota topné vody, požadovaný tepelný výkon atd. Např. v létě může být topný faktor 8 a v krutých mrazech třeba jen 1,5.

Lepší je se orientovat podle sezónního topného faktoru (zkratka SCOP). Ten udává průměrný topný faktor za celou topnou sezonu. Ovšem za předpokladu, že je teplené čerpadlo vhodně navrženo – to znamená, že je nasazeno na dům s tepelnou ztrátou dle energetického štítku. Pokud vám někdo ukazuje závratné hodnoty COP či SCOP a neukázal vám energetický štítek, tak se vás nejspíš snaží oklamat. Proto vždy chtějte vidět energetický štítek!

Topný faktor je lepší, když je nižší teplota výstupní vody, proto je výhodnější podlahové topení, kterému stačí nižší teplota vody než radiátorům.

Ekvitermní regulace nebo také topení podle topné křivky, je nejlevnější způsob vytápění. Teplota topné vody se mění v závislosti na venkovní teplotě. Například když v domě chcete mít stále stejnou teplotu, která je pro vás příjemná. Třeba 22 °C, a to za každých okolností, ať je venku jak chce. To, co se tedy mění, je vlastně jen teplota venku. Ekvitermní regulace pak mění teplotu topné vody tak, aby vyrovnala rozdílnou venkovní teplotu, a tím udržuje teplotu uvnitř domu stále stejnou. Čím je venku chladněji, tím teplejší vodu vyrábím. A když je teplo, tak stačí topit na nižší teplotu.

Nastavení topné křivky (ekvitermní regulace) je u našeho systému velice jednoduché a zvládne to každý.

Tepelné čerpadlo funguje podobně jako lednice či klimatizace, s tím rozdílem, že tepelné čerpadlo chladí venku a do domu posílá teplo. Pro svůj provoz využívá elektřinu, pomocí které přečerpává energii (teplo) z venkovního prostředí do domu. Na teplo, které tepelné čerpadlo vyrobí, se spotřebuje asi 1/4 elektřiny a 3/4 energie je z venkovního prostředí. Vyrobené teplo se využívá pro vytápění domu, ohřevu užitkové vody i ohřevu bazénové vody.

To není žádná velká komplikace. Jsme připraveni vám vyhovět, zařízení to umožňuje.

Tepelná čerpadla se dnes dávají nejen do rodinných domů, ale i do hotelů, bazénů, bytových domů. Pokud je správný návrh, není žádný limit ani problém s dostatkem tepla.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda je možné dát kamkoliv, kde je dostatečný přísun vzduchu a nejsou překážky ve výfuku vzduchu. Ideální je to venku. Vzdálenost od vnitřní jednotky může být až 70 m s převýšením 30 m. Vždy se snažíme najít vhodné místo hlavně z hlediska uživatelského komfortu a ekonomiky provozu.

Jistě! Podlahové topení chce nízkou teplotu. U tepelného čerpadla zas platí, že čím nižší teplota, tím levnější provoz. Touto kombinací snižujete náklady i opotřebení tepelného čerpadla.

Nedoporučujeme! Solární systém funguje hlavně v teplé polovině roku. V tuto dobu tepelné čerpadlo vyrábí teplou vodu tak levně, že už to ani levnější být nemůže. Když vyrábíte teplou vodu velmi levně pomocí tepelného čerpadla, tak se solární systém nevyplatí. Výsledkem by bylo, že si pořídíte drahou technologii vyžadující údržbu, která nepřináší výraznější finanční přínos.

Proč ne! Rekuperace snižuje tepelnou ztrátu domu i spotřebu tepla na vytápění. Výsledkem je možnost použití tepelného čerpadla s nižším výkonem. Je však otázkou, jak nákladný bude systém rekuperace a co vám to přinese. Například klasická novostavba bungalov 150 m2. Tepelná ztráta je cca 7 kW, což naším tepelným čerpadlem vytopíte i s ohřevem TUV za cca 12 000 Kč ročně. Rekuperace sníží náklady na vytápění na 8 000 Kč/rok (tedy o 4 000 Kč/rok méně), při pořizovací ceně cca 150 000 Kč. Což se nezdá moc výhodné.

Nedoporučujeme. S tepelným čerpadlem máte doma trvale komfortní teplotu, a tak budete v krbu nebo kamnech topit jen minimálně, jestli vůbec. Nelze ani použít teplovodní vložku jako záložní zdroj tepla v případě výpadku elektřiny, protože potřebuje elektrické oběhové čerpadlo.

Proč ne, ale očekávaný efekt to nemá! Fotovoltaika vyrobí 75 % roční produkce v teplé polovině roku (duben-září). Jak asi tušíte, v tuto dobu toho moc neprotopíte. Naopak ve chvílích, kdy potřebujete topit, tak fotovoltaika nevyrábí téměř nic. Některá tepelná čerpadla umí s fotovoltaikou spolupracovat a v době, kdy je elektřiny nadbytek, vytápí dům na mírně vyšší teplotu a akumuluje tak v domě teplo. Toto řešení snižuje uživatelský komfort, protože i přetopení není příjemné. A v celkových ročních číslech to nemá významnějšího efektu.

Pozor na informace o výkonu tepelného čerpadla. Mnoho firem využívá neznalost zákazníků ke klamavým metodám a prodají klidně i nevhodné zařízení. Každý výrobce či prodejce nazývá výkonem stroje jinou hodnotu – u někoho to je maximální výkon, u někoho to je jmenovitý výkon. Někdo používá výkon při venkovní teplotě 2 °C a topné vodě 35 °C, někdo zas při teplotě -10 °C a topné vodě 55 °C.

Pokaždé to je jiná hodnota a vzájemně se nedají srovnávat. Díky EU však máme jeden nástroj, který je určen pro laickou veřejnost, aby mohla snadno porovnávat různá zařízení. Je to energetický štítek. Jako je každá lednice či televize na prodejně opatřena energetickými štítky, tak i tepelná čerpadla musí mít svůj a prodejce má povinnost jej prezentovat zákazníkovi. To se však moc neděje, protože o tom lidé nevědí a prodejci čerpadel vás tak mohou snadno oklamat různými odbornými řečmi místo toho, aby ukázali energetický štítek. Najdou se i tací, kteří prodávají tepelné čerpadlo o deklarovaném výkonu 19 kW, a přitom na en. štítku mají 10 kW.

VŽDY CHTĚJTE VIDĚT ENERGETICKÝ ŠTÍTEK!

Je více typů tepelných čerpadel. Vzduch-voda, země-voda, vzduch-vzduch… První slovo znamená odkud teplo beru a druhé kam teplo dávám. Vzduch-voda tedy znamená, že zdrojem energie je okolní vzduch a teplo dávám do vody, která je v radiátorech nebo podlahovém topení.

Splitové provedení znamená dělené, máme tedy venkovní a vnitřní jednotku. Venkovní a vnitřní jednotku tepelného čerpadla spojuje propojovací vedení chladiva, kde nehrozí zamrznutí. To je velká výhoda oproti kompaktním jednotkám. Kompaktní jednotky mají vše v jednom a sice venku. Do kompaktní jednotky vstupuje topná voda, která je tedy ve venkovním prostředí, což není ideální. V krizových stavech může dojít k zamrznutí.

Nejčastější dotazy k fotovoltaice

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky na které se nás ptáte a ktéré vás nejvíce zajímají.

Abychom byli přesní, správně jsou solární panely všechnZjednodušeně jde o přeměnu sluneční energie na energii elektrickou. K přeměně dochází ve fotovoltaických panelech. Abychom mohli mluvit o fotovoltaické elektrárně, musí být systém vybaven dalšími prvky. Zejména střídačem, který přeměňuje elektřinu z FV panelů na napětí, které máme rozvodné síti.y panely, které využívají solární energii. Ty se pak dělí na fotovoltaické (přeměňující sluneční energii na na energii elektrickou) a fototermické kolektory (které přeměňují solární energii na energii tepelnou).

Abychom byli přesní, správně jsou solární panely všechny panely, které využívají solární energii. Ty se pak dělí na fotovoltaické (přeměňující sluneční energii na na energii elektrickou) a fototermické kolektory (které přeměňují solární energii na energii tepelnou).

Záleží na mnoha faktorech. Výše úspor se odvíjí podle toho, jak je uzpůsobený celý systém fotovoltaiky, zda použijete virtuální či fyzickou baterii nebo jaké máte spotřebiče v domácnosti.

Dalším důležitým faktorem je vaše spotřeba a momentální ceny elektrické energie. Díky vhodně nadimenzované fotovoltaické elektrárně můžete ušetřit až 90 % nákladů na elektrickou energii.

Určitě vyplatí. Účinnost je sice o něco nižší, než kdyby byla střecha orientovaná na jih (cca o 10 %), ale zase vyrábí elektřiny více ráno a odpoledne, kdy vaše domácnost více spotřebovává.

Návratnost fotovoltaické elektrárny může být už 6 let. Pokud započítáme dotaci, která může pokrýt až 50 % nákladů, tak se investice může vrátit už za 3 roky. Základním parametrem je cena elektřiny u vašeho dodavatele a vhodné zvolení velikosti FVE.

Instalujeme fotovoltaické elektrárny od roku 2008 a všechny jsou stále plně v provozu.

Při použití kvalitních komponentů vám bude sloužit fotovoltaická elektrárna desítky let. Na výkon solárních panelů dáváme záruku 25 let s minimálním výkonem 80 %.

Na samotný panel je záruka 15 let. U střídačů je základní záruka 5 let, případně lze prodloužit na 10 let. Záruka na baterii je 10 let.

Wallbox je nabíjecí stanice vhodná k nabíjení všech druhů elektromobilů a je podporován z dotačního programu Elektromobilita. Standardně nabíjí výkonem 12-22 kW. Je vhodný i pro venkovní použití.